Rozsvietené okolie domu

Exteriérové svietidlá sú dôležité nielen pre svoju primárnu funkciu poskytovať svetlo okoliu domu. Môžu pekne a štýlovo dotvoriť fasádu budovy a celkovo jej exteriér a v prípade svietidiel s detektorom pohybu pomáhajú aj odplašiť prípadných zlodejov.

Vonkajšie lampy sa umiestňujú všade tam, kde je svetlo potrebné, či už je to pri vchodových dverách, pri vstupe do garáže, popri stenách domu, pod altánkom alebo záhradným prístreškom, popri chodníčkoch v záhrade, pri bazéne, na balkóne alebo terase. Vďaka nim si budete môcť vychutnávať pohodové chvíle vonku od jari až do jesene. Čo môže byť príjemnejšie ako posedenia na balkóne, terase či leňošenia v záhrade počas dlhých letných večerov? Aby boli tieto chvíle v pozitívnom duchu a osvetlený exteriér pôsobil útulne, vyberajte svetelné zdroje v teplej bielej farbe (2700-3000K).  Žltkastý nádych svetla vyvoláva práve tie príjemné, hrejivé a optimistické pocity.

O vhodnom výbere exteriérových svietidiel sa neváhajte poradiť s odborníkmi, ktorí svojimi skúsenosťami vedia správnym rozhodnutím ušetriť nemalé financie. Celkovo však musia vonkajšie lampy zodpovedať istým kvalitatívnym normám, keďže sú vystavené extrémnym poveternostným podmienkam počas celého roka. Musia bezchybne odolať vetru, dažďu, mrazu aj prudkému slnku či vysokým teplotám. Dôležité je pamätať tiež na výber správnych svetelných zdrojov. Vhodné sú tie s IP stupňom ochrany krytia minimálne 44, ktoré odolávajú vniknutiu cudzích predmetov (aj veľmi malých, ktoré majú menej ako 1mm) a zároveň aj striekajúcej vode. Zabránite tak ich poškodeniu, napríklad tým, že do nich nenalieta hmyz, nevnikne voda, prach či vlhkosť. Čím je číslo za IP vyššie, tým je svetelný zdroj odolnejší. Napríklad ak viete, že na exteriérové svietidlo bude priamo dopadať voda, vyberajte už IP 65, v prípade že bude lampa pod vodou, je potrebné voliť IP 68.

Druhy exteriérových svietidiel

Ak ste sa rozhodli zadovážiť vášmu príbytku exteriérové svietidlá, čaká vás náročná úloha, najmä pre tých nerozhodných. Veď výber vonkajšieho osvetlenia nie je sezónnou záležitosťou, malo by vydržať niekoľko rokov, a to v bezchybnom stave. Ako by mali exteriérové svietidlá vyzerať, sa budeme venovať neskôr, teraz si rozoberieme druhy vonkajších lámp. Vyberajte si ich podľa veľkosti pozemku, čím je väčší, tým viac druhov si môžete zadovážiť.

Nástenné a stropné svietidlá

Ideálne je umiestniť ich na steny domu alebo plotu. Môžu poskytovať priame aj nepriame osvetlenie. Efektne dokážu osvetliť vybrané plochy okolia domu. Pri vchode do domu z ulice alebo záhrady sa odporúča umiestniť svietidlo so senzorom na pohyb. Týmto spôsobom môžete odradiť prípadných zlodejov. Z nástenných svietidiel je efektné napríklad ONCALA, ktoré má LED svetelný zdroj v teplej bielej farbe. Poskytuje tak osvetlenému priestoru útulnosť a mäkkosť. Kombinácia čiernej a matného bieleho skla na tele lampy je univerzálna a nadčasová.

Podstavcové svietidlá a stojacie lampy

Sú v rôznej výške – od pár decimetrov až cca 2,2 metrov. Využívajú sa na osvetlenie prístupových alebo príjazdových ciest k domu, prípadne „vyznačenie“ chodníka alebo terasy v záhrade. Príkladom je stojanové LED svietidlo DONINNI v antracitovej farbe, ktoré meria 80 cm.

Stolné svietidlá

Osvetlia stôl na terase alebo balkóne, napríklad počas letných večerov. Dokážu poskytnúť dostatok svetla, ale aj navodiť intímnejšiu atmosféru.

Zapichovacie bodové a zapustené bodové svietidlá

Zapichovacie bodové svietidlá ponúkajú možnosť osvetlenia rôznych objektov okolo domu a v záhrade (krík, lavička, hojdačka) a vedia nasmerovať svetlo práve tam, kam potrebujete. V prípade zapusteného bodového osvetlenia do úrovne terénu, napríklad do chodníka, trávy alebo dlažby, získate zase očarujúce tlmené svetlo, ktoré je aj veľmi funkčné. Mnohé sú vybavené aj pohybovým senzorom. Skvelé sú napríklad solárne typy, ktoré sú úsporným ekvivalentom osvetlenia.

Závesné svietidlá

Využívajú sa tam, kde potrebujete lokálne intenzívne niečo osvetliť. Hodia sa napríklad do záhradných altánkov, na osvetlenie miest, ktoré slúžia na záhradné stolovanie alebo na osvetlenie krytého vchodu do domu.

Solitérové svietidlá

Sú nielen funkčné, ale aj štýlové a svojím dizajnom dokonale skrášlia záhradu, terasu a okolie domu. Stanú sa dominantou a ozdobou vašej záhrady. Môžu sa zapájať do elektriny, ale vybrať si môžete aj solárne typy.

Aký dizajn vonkajších svietidiel je teraz „in“?

V prvom rade sa neváhajte obrátiť na odborníka, ktorý vám v prípade nejasností alebo nerozhodnosti pri výbere dizajnu svietidiel pomôže alebo vás nasmeruje do štýlu, ktorý je vám najbližšie. Viac ako súčasnými trendmi sa riaďte svojím vkusom a vyberajte si to, čo sa páči vám, nie susedom, priateľom alebo príbuzným. Výber dizajnu má odrážať „kúsok z vás“, preto počúvajte hlavne svoje srdce a rozum. Inšpirovať sa môžete aj viacerými štýlmi a namiešať si svoj vlastný. Tým váš dom a záhrada získajú ešte sviežejší a originálnejší dizajn. Nezabudnite však na to, že výber svietidiel by mal „pasovať“ k typu domu. Tak ktorý je ten váš?

Nesmrteľná klasika

Klasický dizajn sa vyznačuje tým, že bude „moderný“ aj o niekoľko rokov. Charakterizujú ho jednoduché farby a línie, ktoré odrážajú tradíciu minulosti. Tento štýl patrí medzi najobľúbenejšie, hodí sa k väčšine bežných domov, ktoré sú na Slovensku postavené.

Originálna modernosť

Čisté línie svietidiel a biela, čierna a šedá farba. Pri modernom štýle si vystačíte s týmito parametrami. Väčšinou si ich vyberajú ľudia, ktorí majú v tomto štýle zariadený aj interiér. Hodia sa najmä k moderným stavbám, ktoré sú postavené zo skla a ocele, ale skvele vyniknú aj ako súčasť moderných drevostavieb. V modernom duchu je napríklad nástenné svietidlo RIGA s LED svetelným zdrojom, v kombinácii bielej matnej farby a nerezovej ocele.

Návrat do minulosti

Retro, vintage či rustikálny, všetky pojmy majú spoločný dizajn, ktorý odráža ďalekú minulosť. Sú to svietidlá, ktoré ako keby ste našli v babičkinom domčeku, vo vidieckom sídle anglického lorda či na zámku alebo v kaštieli zemepána. Aj keď sú úplne nové, vyzerajú ako „použité“, majú patinový povrch, ktorý charakterizuje tento štýl. V súčasnosti sú celkom obľúbené a populárne a hodia sa k tradičným domom, bungalovom a skvele vyniknú aj v kombinácii s moderným štýlom. Zaujímavým je napríklad nástenné svietidlo BARROSELA v nádhernej medenej farbe s patinou, s úsporným LED svetelným zdrojom.