Aké osvetlenie potrebuje kúpeľňa?

Len málo kúpeľní má prirodzené svetlo, väčšinou ide o priestor bez okien, ktorý si vyžaduje premyslené osvetlenie. Odporúča sa skombinovať centrálne stropné svietidlo s jedným alebo viacerými nástennými lampami, ktoré umiestnite k zrkadlu.

Ak pôjde o jedno svietidlo, dajte ho nad zrkadlo, efektnejšie a účinnejšie však pôsobia dve lampy po jeho bokoch. Odborníci sa zhodujú na tom, že osvetlenie zrkadla je dokonca dôležitejšie ako centrálne osvetlenie. Prečo? Svetlo z centrálneho osvetlenia robí na tvári tiene, naproti tomu to, ktoré pochádza z obidvoch strán zrkadla, osvetlí tvár priamo. Pozor si však treba dať na to, aby vás svetlo od zrkadla neoslepovalo a neoslňovalo.

Ako vybrať LED svetelný zdroj

Aby bolo svetlo v kúpeľni čo najprirodzenejšie, vyberajte si svetelné zdroje v neutrálnej alebo studenej bielej farbe (4000-6000K), ktoré sú najbližšie prirodzenému dennému svetlu a evokujú väčší pocit čistoty. Studené svetlo neskresľuje farbu pokožky, pre ženy je dobrým pomocníkom napríklad pri make-upe, nakoľko hodnovernejšie zobrazuje intenzitu použitých „líčidiel“. Ak si však chcete užívať skôr chvíle pohody a relaxu, napríklad dlhými kúpeľmi, zvoľte svetelné zdroje v teplej bielej farbe (2700-3000K), ktorá navodzuje pocit útulnosti a spokojnosti. Za ideálnu svietivosť v tejto miestnosti sa považuje hodnota okolo 1000 lumenov, závisí to však od farby použitých stien obkladov. Svetlé a lesklé povrchy odrážajú svetlo lepšie ako tie tmavé. Príliš tmavé steny si vyžadujú silnejší svetelný zdroj, prípadne viac kusov osvetlenia.

Pri výbere svetelných zdrojov do kúpeľne majte na pamäti, že treba vyberať len také, ktoré sú vhodné do vlhkého priestoru, odolávajú pare, striekajúcej aj tečúcej vode. Všímajte si symbol IP, ktorý označuje stupeň ochrany a za ktorým by mali nasledovať 2 číslice. Prvé číslo za IP označuje stupeň krytia pred dotykom a vniknutím cudzích predmetov, druhé ochranu pred vodou. Čím je vyššie, tým je vyšší aj stupeň krytia a ochrany. Do kúpeľne je určené osvetlenie s krytím IP44, ktoré definuje ochranu pred vniknutím pevných cudzích telies s priemerom 1mm a viac a zároveň je je chránené pred vodou, striekajúcou zo všetkých smerov.

Svetelné zdroje zvoľte také, ktoré reagujú ihneď po rozsvietení, vhodné sú LED žiarovky. Práve tie sú teraz trendom, pretože predstavujú úspornú formu svietenia s dlhou životnosťou (cca 25 000 hodín svietenia), šetria spotrebu energie a tým aj finančné náklady. Pričom spoločnosť EGLO ponúka na LED svetelné zdroje až 5 ročnú záruku.

Inšpirujte sa v kategórii kúpeľňových svietidiel: